Severní Vietnam

Zelená rýžová políčka v odlehlých horách, uličky plné stánků s tím nejchutnějším jídlem, přívalové deště, nebo plavba dračí zátokou. To vše je sever Vietnamu.

 

Hanoj

Severní Vietnam, konkrétně jeho hlavní město – Hanoj, byl startovacím i cílovým bodem celého našeho pobytu. Náš přílet i odlet ze země proběhl z hanojského letiště Nội Bài. První dny a noci jsme tedy strávili  právě v Hanoji. Hanoj je plná skvělého jídla, na každém kroku je nespočet možností, kam usednout a vychutnat si skvělé vietnamské speciality a místní pivo – Hanoi Beer. My jsme bydleli v centru staré čtvrti, v malém hotelu Old Quarter Boutique Hotel, kde nás noc stála asi 250,- Kč za pokoj. Kousek od našeho hotelu se nacházela tzv. cuisine street Mã Mây plná restaurací a stánků s jídlem, kam určitě doporučuju zajít.

Náš pobyt v Hanoji byl doprovázen celkem vydatným déštěm. Většinou ale trval maximálně hodinu, a potom bylo zase neskutečný horko. Tamní klima nás hodně překvapilo hned, co jsme vyšli z budovy letiště. Byla to naše první cesta do Asie, a tak nás hodně zaskočilo jaký je ve Vietnamu šílený vlhko! Všechno oblečení (i to ještě nenošené) jsme měli neustále vlhké. Je ale nutný říct, že jsme Vietnam navštívili v letních měsících, kdy zrovna probíhá období dešťů. Popravdě jsme ale občasné deště spíš uvítali

V Hanoji jsme se mimo jídla věnovali i místním památkám a trhům. Ve městě je spousta chrámů a pagod, které můžete navštívit. My jsme většinu z nich obdivovali pouze zvenčí. Detailněji jsme se rozhodli prozkoumat pouze jednu z nejvýznamnějších památek Hanoje – Chrám literatury, což byl komplex krásných zahrad, malých pagod, jezírek a modliteben. Dále jsme ve městě zamířili k Ho Či Minovu mauzoleu, kde je pochovaný vietnamský prezident a vůdce boje za národní osvobození – Ho Či Min. Okolí mauzolea je velmi rozsáhlé a  pečlivě střežené vojáky. V jeho okolí se nachází i malá roztomilá jednopilířová pagoda.

Asi nejznámějším a jedním z nejnavštěvovanějších míst v Hanoji je jezero Hoan Kiem, v jehož středu je postavena želví věž. Na jezeře se dále nachází Chrám Ngoc Son. Ten leží na ostrůvku, který je spojen s pevninou krásným červeným mostem. Jezero je celkem malé a je kolem něj pěkná procházka, navíc to v jeho okolí hodně žije.

Dalším pěkným místem pro procházku je i okolí dalšího jezera – Ho Tay (Západní jezero). Tohle jezero je podstatně větší a najdete u něj nejstarší pagodu ve městě, a to krásnou pagodu Tran Quoc. Jezero lemuje velké množství restaurací, ze kterých je krásný pohled na město

 

Sa Pa a okolí

Po celém dni stráveném v Hanoji jsme se rozhodli vydat nočním autobusem do města Sa Pa, které je základnou asi většiny turistů, kteří se chtějí vydat do odlehlých vietnamských hor. Hory leží v provincii Lao Cai, která sousedí s Čínou. Cesta autobsem z Hanoje do SaPy trvala asi 5 hodin a stála nás ca 220,- Kč za osobu. Jeli jsme tzv. sleeping busem, ale spát se v něm opravdu nedalo

Do SaPy jsme přijeli kolem 3 hodiny ráno a přišlo nám zbytečn už hledat ubytování. Uvítal nás déšť a nezvykle chladné počasí, bylo asi 18 stupňů. Rozhodli jsme se tedy, že počkáme až se rozední a byrazíme do hor. V 5 hodin ráno otevřeli první občerstvení, a tak jsme neváhali a společně s místními jsme si pochutnali na poctivé polévce Pho. To bylo skvělé rozhodnutí, protože až do odpoledne jsme byli zasycení. Polévku jsme jedli asi hodinu! A poté jsme se s batohy na zádech vydali do hor. Ve městě už se začali pohybovat první Hmongové – místní menšinové obyvatelstvo, žijící v horách, které vás bude lákat na prohlídku hor, jejich obydlí atd. Většinou je to ale pouze divadlo nahrané pro turisty. Proto jsme se do hor rozhodli vydat sami.

Po asi hodině cesty se konečně začaly trhat mraky a my jsme si mohli vychutnat nádherné výhledy na krajinu. Celý den jsme strávili v horách, kde jsme viděli nespočet krásných rýžových polí, vodopády a právě obydlí místních. Pokud zde budete, určitě si nezapomeňte půjčit motorku a prozkoumejte odlehlejší místa v horách. My ji bohužel půjčenou neměli a celkem nás to potom mrzelo K večeru jsme se vrátili zpět do města SaPa a ubytovali se v malém skromném hotelu. Město jako takové není vůbec pěkné. Je hodně turistické. Všude se staví nové hotelové komplexy, a tak se bojím, jak to tam bude vypadat za pár let.

 

HaLong Bay

Na výlet do dračí zátoky, jak se taky Ha Long Bay přezdívá, jsme se vydali s místní cestovní kanceláří. Výlet nás stál asi 20 dolarů na osobu, a patřil k těm levnějším. Jeli jsme menším autobusem asi 3 hodinky do města Ha Long, kde jsme se spolu s mnoha dalšími turisty nalodili, a vydali se do zátoky. Musím říct, že ikdyž je zátoka opravdu nádherná, dost nám celý výlet kazily davy turistů a velká organizovanost celého výletu. Bohužel jsme ale na Ha Long Bay měli vyhrazený pouze jeden den, a tak byl organizovaný výlet jedinou volbou. Do zátoky jsme tedy vypluli asi až kolem 12 hodiny a postupně jsme proplouvali mezi jednotlivými vápencovými ostrůvky. První zastávka byla na místě, kde jsme si mohli půjčit kajak a projet se mezi jednotlivými skalami. Zážitek to byl krásný, ale zase se připravte, že ho budete sdílet s velkým množstvím ostatních turistů. Celá tahle zastávka trvala zhruba půl hodiny. Potom jsme pokračovali na průzkum jedné z mnoha jeskyní, které se zde nachází a také na krásnou vyhlídku na celou zátoku. Tahle zastávka trvala asi hodinu a potom už jsme se pomalu vraceli do přístavu, odkud jsme vyrazili zase zpátky do Hanoje.

 

O tom jak jsme se po Vietnamu pohybovali, kde jsme byli ubytování, jaké jsme měli počasí a spoustu dalších důležitých informací či rad najdete ZDE.

K.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *