Vietnam – užitečné informace

Co se dá stihnout za 16 dní? Je potřeba mít vízum? Kolik stojí oběd v restauraci? Jak je to s místní dopravou či internetem? To všechno a mnohem víc se dozvíte v tomto článku.

 

VÍZUM

Vietnam nemá s ČR bezvízový styk, a proto je ještě před cestou nutné zařídit si vízum. O vízum jsme žádali online, a řídili jsme se tímto srozumitelným návodem. Po podání žádosti vám na mail přijde tzv. Approval letter (platí se za něj 230,- Kč). Ten si vytiskněte ještě před odletem, abyste měli jistotu, že vás pustí do letadla. Po příletu do Vietnamu budete ještě muset vyplnit stručný dotazník a společně s Approval letter a 2 ks pasových fotografií ho předložit na přepážce, kde se o vízum žádá. Až se na vás dostane řada (u nás to trvalo ca. 30 minut.) zaplatíte poplatek 25 USD za osobu a do pasu vám nalepí vízum. Potom je nutné vystát ještě frontu, projít kontrolou, a pak hurá ven z letiště.

OČKOVÁNÍ

Do Vietnamu není povinností mít nějaké očkování. My jsme si ale pro jistotu nechali naočkovat vakcínu proti břišnímu tyfu ( 800 Kč.) a proti žloutence typu A (1500 Kč) – pokud se po 6 – 18 měsících necháte přeočkovat, je doživotní. Dále byste měli být očkovaní proti žloutence typu B a tetanu (máme).

LETENKY

Letenky do Vietnamu jsem hledala přes portál Momondo.cz a nakonec jsem koupila letenky Varšava – Hanoj za ca. 12.000,- Kč se společností Qatar Airways. Při odletu z Varšavy byl ale dalším výdajem vlak z Prahy do Varšavy, který nás stál každého kolem 700,- Kč za jednu cestu a velkým mínusem byl čas strávený na cestě do Varšavy, cesta vlakem trvala kolem 10 hodin. Když k tomu ještě přičtete cestu z vlakového nádraží ve Varšavě a nutnou časovou rezervu na letišti, zabere vám cesta skoro celý den. Příště bych si už raději připlatila a letěla přímo z Prahy. Let trval ca. 17 hodin a 2krát jsme přestupovali. Poprvé na letišti v Dauhá, a poté v Bangkoku. Servis katarských aerolinek byl naprosto luxusní. Neustálý přísun jídla a pití, vlastní obrazovka se spoustou multimediální zábavy a pohodlné a prostorné sedačky nám cestu velmi zpříjemnili!

POČASÍ

Do Vietnamu jsme se vydali o našich letních prázdninách, což není zrovna vrchol tamní sezóny. Naopak, v tomto ročním období je ve Vietnamu období dešťů. My jsme s tím samozřejmě předem počítali a tak nás občasné deště nepřekvapily. Naopak, občas to bylo celkem příjemné osvěžení. Určitě se nemusíte bát vycestovat do Vietnamu i v období dešťů, probíhá to totiž asi tak, že vám zhruba hodinku hodně silně prší (stále je ale třeba kolem 40 stupňů!), a potom se napršená voda během hodiny zase vypaří a je sucho a sluníčko. Nás déšť postihl asi prvních 6 dní denně. Jakmile jsme se ale dostali do středního a jižního Vietnamu, déšť nás už nepotkal 🙂

INTERNET

Pro neustálý přístup k internetu jsme  si hned po příletu koupili SIM kartu s obsahem 8 GB dat, která stála asi 300 Kč. Bohatě nám data vystačila na celou naší cestu.

Dále jsme přístup na internet řešili přes wi-fi. Ta byla dostupná v každém hotelu, ve kterém jsme bydleli a i v každé restauraci a dokonce street foodu, do kterého byste to rozhodně neřekli. Wifina byla dostupná a funkční opravdu skoro všude. To nás hodně mile překvapilo.

CESTOVÁNÍ PO ZEMI

Po zemi jsme cestovali snad všemi dopravními prostředky:

Taxi

Taxíky jsme využívali hlavně ve městech, při příjezdech/odjezdech na ubytování a taky při cestě na/z letiště. Cesta z letiště nás stála asi 400 Kč (což bylo dost přemrštěné!) a trvala asi hodinu. Při cestě na letiště už jsme byli víc seznámení s místními cenami a platili jsme za cestu jen asi 250 Kč. Dejte si pozor na to, že v taxíku vždy běží hodně naplno klimatizace a můžete se tak snadno nachladit.

Vlaky a autobusy

Vlakové a autobusové spojení jsme používali na delší přejezdy mezi jednotlivými městy. Často jsme využili také noční vlaky/autobusy. Ve vlacích bylo i reálné to, že jste se přes noc trochu prospali, v autobuse to pro nás reálné nebylo. Řidiči autobusů jezdili stylem brzda – plyn, a dost divoce, takže to s náma neustále hodně házelo. I ve vlacích a autobusech platí to, že je tam strašně přepálená klimatizace, a je tam třeba kolem 18 stupňů. Ve vlacích jsem si na sebe vždy natáhla legíny, mikinu a ještě se přikryla dekou, kterou tam rozdávali (přestože nebyla úplně vábně vonící, nedalo se nic dělat :D)

Veškeré naše spoje jsme hledali přes stránku baolau.com, kde jsme jízdenky rovnou i kupovali. Stačilo se pak pouze prokázat QR kódem při vstupu do vlaku/autobusu. Tohle nám hodně cestu zjednodušilo, nemuseli jsme čekat frontu na nádraží a nebo třeba riskovat, že se do vlaku vůbec nedostaneme.

Motorka

Motorka pro nás byla jednoznačně nejzábavnějším dopravním prostředkem! Bez ní by naše dovolená nebyla vůbec ono. Dávala nám úžasnou svobodu. Motorku jsme si půjčovali vždy na místě, kde jsme nějaký ten den zůstávali a využívali jí k pohybu po městě i k výletům po okolí. Motorku jsme si většinou půjčovali přímo v ubytování, kde jsme bydleli a cenově vycházela asi na 120 – 150 Kč/den. Benzín stál ca. 18 Kč/litr. Před půjčením si motorku vždy důkladně prohlédněte, případně vyfoťte a trvejte i na půjčení helmy. Ve městech je jízda na motorce hodně adrenalinovým zážitkem, ale po chvilce jejich dopravě přijdete na chuť a půjde to samo 🙂

Letecká doprava

Vnitrostátní let jsme využili pouze jednou, a to z Ho Chi Minova města zpět do Hanoje, den před naším odletem zpět do ČR. Letěli jsme s místní nízkonákladovkou VietJet Air. Let trval asi hodinu a letenka stála něco málo pod 1000,- Kč (v promo akci se dá sehnat i levněji). Let měl sice asi 2 hodiny zpoždění, ale při takové nízké ceně se to dalo přežít.

Lodní doprava

Lodní dopravu jsme využili pouze dvakrát, a to vždy při organizovaných  výletech – na Ha Long Bay a na deltu Mekongu. Tyhle výlety je možné zakoupit v cestovních kancelářích,které jsou na každém rohu. Jejich cena je různá na základě počtu turistů na lodi, služeb atd. Cena, kterou vám cestovka nabídne rozhodně není pevná, a dá se v pohodě smlouvat.

JÍDLO A PITÍ

Co se týče vietnamské kuchyně tak musím říct, že nás naprosto nadchla, a hrozně jsme si ji oblíbili! Stravovali jsme se převážně ve street foodech na plastových židličkách. Několikrát jsme zavítali do restaurací, ale jídlo v nich nás nikdy neoslovilo tolik, jako právě to ve street foodu. Nejčastěji jsme jedli Pho na různé způsoby, Bun chá (moje nejoblíbenější vietnamské jídlo), Banh Mí (bagety plněné vším možným), Lao Cai (tradiční pokrm ve městě Hoi An), ryby, krevety a všelijaké mořské plody, rýži s masem (nejčastěji připravují maso vepřové), nudle, závitky atd. Vietnamská kuchyně je hodně lehká, plná bylinek, klíčků, zeleniny a je úžasně čerstvá! Za celý náš pobyt jsme se jí nepřejedli, a nedali si nic západního. Ceny jídla se pohybují v průměru od 20 do 100 Kč za jídlo ve street foodu, a v průměru od 60 do 200 Kč v restauraci (může být samozřejmě výrazně dražší, pokud si potrpíte na luxus)

Co se týče pití tak pro mě největší peckou byl čerstvý kokos, který vám před vaším zrakem připravili, zapíchli brčko a mohli jste si tenhle výborný osvěžující nápoj vychutnat. Kokos stál většinou kolem 20 Kč. Dále jsme hodně pili místní pivo. Většinou v každém větším městě měli svojí značku piva – Hanoi Beer, Saigon beer, Tiger atd. Točené pivo jsou ve Vietnamu zvyklí podávat s ledem, a stojí v průměru kolem 20 Kč (nejlevnější pivo jsme si dávali za 7 kč :D) Vodu jsme kupovali balenou, a velká lahev stála kolem 10 Kč.

UBYTOVÁNÍ

Ubytování ve Vietnamu jsme všude řešili přes Booking, můžete ale určitě zkusit Airbnb nebo Agodu. Ubytování předem jsme měli zajištěné pouze na první noci v Hanoji. Další ubytko jsme již řešili na místě podle toho, kam jsme právě jeli, a vždy přes zmiňovaný Booking. V průměru jsme za ubytování dávali kolem 250 Kč za noc pro dva. Nebylo to nic luxusního ale vždy mělo ubytování svoji koupelnu a záchod. Několik nocí jsme strávili v nočním vlaku/busu, a tak nebylo ubytko nutné.

CO SE DÁ STIHNOU ZA 16 DNÍ

Na naší cestu Vietnamem jsme měli pouze 16 dní! Náš harmonogram vypadal následovně:

První den – přílet do Hanoje ve večerních hodinách – ubytování na hotelu, prohlídka starého města, večeře

Druhý den – celý den strávený v Hanoji, jezero Hoan Kiem Lake, prohlídka pagod, chrámu literatury , Ho Chi Minovo mauzoleum, spousta jídla a piva, večer odjezd do Sapy

Třetí den – kolem 4 h ráno příjezd do Sapy (cesta trvala si 5 hodin), snídaně s místními obyvateli (Pho), trek do hor – brzy ráno zde nebyli žádní turisté! Odpoledne ubytování na hotelu a prohlídka města + večeře

Čtvrtý den – Procházky v horách a odpoledne odjezd do Hanoje

Pátý den – celodenní výlet do zátoky Ha Long Bay a noční vlak do Hue

Šestý den – prohlídka města Hue, imperiální citadela,místní trhy

Sedmý den – hodně pršelo, moc jsme toho nezvládli, spíše odpočinek v místních restauracích, noční vlak do Hoi An

Osmý až devátý den – město Hoi An, místní pláže, výlet k chrámovému komplexu My Son, 9. den noční vlak do Nha Trang

Desátý až dvanáctý den – město Nha Trang, místní pláže, výlet na nedaleké vodopády, 12. den vlak do Phan Rang

Třináctý den – ubytování v krásném resortu v Phan Rang s vlastní pláží, odpočinek, výlet k chrámovému komplexu, noční vlak do Saigonu

Čtrnáctý až patnáctý den – prohlídka města, jednodenní výlet k deltě Mekongu, chrám My Tho, 15. den večer odlet do Hanoje

Šestnáctý den – poslední procházky Hanojí, nákupy, jídlo a odjezd na letiště – návrat zpět do Evropy

 

Více informací k jednotlivým destinacím Vietnamu se dozvíte ZDE.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *